Krásný nový kvótovaný svět

Některá témata jsou jako komár za letní noci: pětkrát jej zaženete, a on se pošesté vrátí a začne vám znovu bzučet u ucha. Obdobně se objevily dříve odmítnuté kvóty pro ženy v dozorčích radách, které naše vláda nyní chce podpořit. Gender tématika je v kurzu a místa v dozorčích radách jsou dostatečně atraktivní, nicméně obvykle nezasahují do výkonného řízení – takže velké firmy by na to mohly kývnout, aby si „koupily“ chvilku klidu.

Jenže je v tom háček. Několik háčků.

Poprvé od roku ´89 chce stát soukromým subjektům diktovat personální politiku. Přijde mi neuvěřitelné, že nezní hlasitý odpor podnikatelské sféry a hlídačů demokracie: státe, nestrkej nos do toho, co ti nepatří! Pokud tento trend nezastavíme hned na začátku, brzy se dočkáme pokračování. S jídlem roste chuť a ti z nás, kteří pamatují kvóty dle třídního původu a politické příslušnosti, si umí představit nepěkné konce.

Sociální inženýři bez váhání zneužívají a vyprazdňují ušlechtilé myšlenkové koncepty. Takové rovné příležitosti třeba: rovné podmínky, férová pravidla hry a stejné zacházení se všemi jsou pro mne posvátné. Jenže pod praporem rovných příležitostí vidíme pravý opak: kvóty neprosazují rovné příležitosti, kvóty manipulují výsledky. Přesně v aktivistickém duchu: neodpovídá-li realita mému vidění světa, je třeba ji ohnout.

Nehledě na to, že každé kvótování znamená pro jednoho nezasloužené výhody a pro druhého diskriminaci: co se stane s těmi, kdo dlouhé roky budovali kariéru, a teď budou muset uhnout kvótnicím? Co jim řekneme? Soudruhu, odborně na to máš, ale nevlastníš správnou stranickou knížku… tedy pardon, správné pohlaví…?

Sociální inženýři se nezastaví: pokud jim projdou kvóty na ženy v dozorčích radách, budou pokračovat v budování krásného nového kvótovaného světa, kde ukřičená agresivní menšina vnucuje své představy většině. Jenže to už jsme tady v jiné formě měli a viděli jsme, k čemu to vedlo.

Lidé mají různé talenty a preference a volí si různou cestu životem. Poměr pohlaví, IQ, vyznání, čehokoli na startovní čáře v žádném případě neznamená, že stejný poměr bude i v cíli. Nechme lidem svobodu volby a braňme se manipulaci výsledků státem. Braňme se včas a hodně hlasitě.

Reklamy

3 thoughts on “Krásný nový kvótovaný svět

  1. Gomoku

    Mno, když už kvóty tak, ale pořádně ne? 5 let jsem dělal stavbyvedoucího a za tu dobu jsem neviděl ani jednu zednici. S tím by se mělo něco udělat, co na to sociální inženýři? =)

    To se mi líbí

  2. Pingback: Krásný nový kvótovaný svět | cozivotdal

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s