Tak umírá svoboda

Blíží se okamžik, kdy padne další obranná linie svobody a podnikání: den spuštění EET. Orwelovských opatření ze strany současné vládní koalice není zrovna málo, ale EET mezi nimi vyniká a jeho dopad bude zásadnější, než se na první pohled zdá.

EET především zcela nepokrytě mění charakter státu. Po pádu komunismu byl étos republiky poměrně jasný: stát má sloužit svým občanům, kteří dle nejlepšího vědomí a svědomí hledají vlastní štěstí. Jistě, ne všechno se povedlo, ale nic to nemění na faktu, že soukromá iniciativa pozvedla komunisty zdevastovanou zemi na dříve nebývalou úroveň, a že doba po roce 1989 je obdobím největší svobody a prosperity v českých dějinách.

Idea svobodné společnosti stojí na principu dobrovolných interakcí mezi svobodnými jednotlivci, kterým stát poskytuje servis v nezbytně nutných oblastech. Filozofie EET je přesně opačná a dá se označit za digitální nevolnictví: stát je vrchností, jejíž milostivé schválení poddaný potřebuje pro každou jednotlivou transakci. Uskuteční-li poddaný obchod bez posvěcení vrchnosti, je vinen. EET staví stát nad občana, úředníka nad podnikatele. Ostatně mnozí pamatujeme, že snaha mít pod kontrolou úplně vše a trestat aktivity mimo dohled státu je vlastní jistému nechvalně známému společenskému zřízení.

EET pokračuje v módním trendu presumpce viny: naprostá menšina porušuje zákon. Odpovědí naší vlády je plošná represe všech, založená na inkvizičním principu „prokažte svou nevinu“. Je-li v systému mezera umožňující jeho zneužívání, správnou reakcí je úprava či výměna systému. EET naprosto neřeší příčinu problému a zavádí prostředí viny a strachu. Tak, jak to řekl Babišův poradce Aleš Michl při obhajobě kontrolních hlášení v rozhovoru pro Radiožurnál: „My chceme, aby se báli.“ Ano, po zavedení EET se podnikatelé opravdu budou bát. Za každou drobnou chybu hrozí pokuty. Důkazní břemeno je na straně podnikatele i v případech, které objektivně nemůže ovlivnit (typu výpadek internetu). Nemluvě o zneužitelnosti udavačského systému konkurencí nebo zhrzeným zaměstnancem. V tom se oligarchostrana a socialisté vzácně shodnou: malý podnikatel je třídní nepřítel. Ano, dnešní metody jsou jemnější. Už není nutné vyvlastňovat. Stačí vytvořit klima, ve kterém se podnikatel bojí udělat chybičku a otevřít si ústa. Pak se bude snadno ovládat. A k dovršení všeho si svou šikanu podnikatelé zaplatí z vlastní kapsy.

Člověk si klade otázku o účelu celého toho projektu. Pravděpodobnost zániku tisíců drobných firem hraničí s jistotou. Údajný přínos ve výběru daní je číslo vzniklé nejspíš fenestrální analýzou. Řeči o narovnání podmínek v prostředí pokřiveném dotacemi jsou s odpuštěním kecy. Co bude výsledkem EET? Spoutání podnikatelského středního stavu a centralizované informace o tocích peněz v ekonomice – dostupné jen někomu.

Tak umírá svoboda. Po malých kouscích, za mlaskání dodavatelů infrastruktury pro zrůdný špehovací systém, za potlesku zmanipulovaného davu.

Reklamy

2 thoughts on “Tak umírá svoboda

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s